Zespół Teatru Młodego Aktora wielokrotnie brał czynny udział w organizacji wielu imprez kulturalnych, patriotycznych, religijnych, często we współpracy z innymi zespołami MDK.
- Dzień Babci z programem „Spotkanie pod trzepakiem”
- Dzień Matki
- Dzień Chłopaka – zabawa z potańcówką
- Otrzęsiny z pasowaniem na aktora
- Andrzejki z wróżbami, tańcem i poczęstunkiem
- Spotkania Wigilijne
Miesiąc pamięci narodowej i związane z tematem wycieczki do miejsc pamięci narodowej: pomnik Dzieci Zamojszczyzny oraz Rotundę. Towarzyszyły nam zawsze wspomnienia historyczne, refleksje, oraz rozmowy z przewodnikiem. Oddawaliśmy cześć dla przeszłości poprzez zapalenie zniczy ku czci pomordowanych.
- „Dzień wiosny” z topieniem Marzanny
- Zabawy choinkowe
- „Dzień Rodziny”
- „Dzień Dziecka”
a także wycieczki do teatru, na koncerty lub wystawy.
„Biała Niedziela 2000″ organizowana na Zamojskiej Starówce przez Służbę Zdrowia i placówki kulturalne m.in. MDK w Zamościu.
Tydzień Czytania Dzieciom, w którym wzieliśmy udział w akcji pochodu z Koziołkiem Matołkiem — przemarszu grup MDK przez Starówkę i Rynek Wielki.
- wielokrotny mistrz Polski w szybownictwie, pilot szybowcowy, samolotowy, balonowy oraz skoczek spadochronowy, ponadto pisarz, autor książki „Między startem a lądowaniem”, malarz (17 wystaw zbiorowych i indywidualnych) Mieczysław Kozdra.
- zamojska poetka Maria Duławska, która jako przewodnicząca komisji „Twórczości poetyckiej” oceniała wiersze autorstwa naszych uczestników. W młodszej grupie nagrodzeni zostali: Jolanta Jarmolińska, Agnieszka Kucner, Ewa Bartoszczyk, Katarzyna Przednowek a nagrodę specjalną otrzymał najmłodszy uczestnik Tomasz Abdul. W grupie starszej TMA nagrody otrzymali Anna Gałka i Zbigniew Bober.
- przedstawiciele Aeroklubu Ziemi Zamojskiej: lotnik i spadochroniarz Tomasz Kryń, oraz lotnik i mechanik samolotowy Krzysztof Sierak
- podczas wycieczki do „Teatru Lalki i Aktora” Jana Christiana Andersena w Lublinie zapoznaliśmy się z całą ekipą techniczną, reżyserem i aktorami poznając teatr od kulis, zwiedzając pracownie: krawiecką, scenograficzną, rekwizytów i lalek
- 13 czerwca 2002r. grupa TMA gościła redaktorkę radia Fan FM Anetę Jarosiewicz, absolwentkę szkoły teatralnej i filmowej
- 27 lutego 2002r. odwiedzili nas goście z Anglii. Na zajęciach otwartych pt. „Zabawy teatralne” instruktorzy teatralni z Wielkiej Brytanii wspólnie z uczestnikami naszego zespołu amatorskiego brali czynny udział w zajęciach. Goście obejrzeli prezentacje krótkich bajek i scenek, kronikę zespołu, opowiedzieli nam o swojej pracy i zasadach funkcjonowania amatorskich zespołów teatralnych w Zjednoczonym Królestwie, i zaprosili najstarszą grupę teatralną do złożenia wizyty w Anglii.
- podczas ferii zimowych 2003 w kinie „Stylowy” po obejrzeniu projekcji filmu „Harry Potter i Komnata Tajemnic”, przeprowadziliśmy wywiad z kinooperatorem Jarosławem Turczynem, zapoznając się z podstawową aparaturą potrzebną do wyświetlenia filmu w sali kinowej.
- W Galerii Zamojskiej 29 stycznia 2003r. przeprowadziliśmy wywiad z dyrektorem galerii Jerzym Tyburskim, znanym w kraju i za granicą artystą plastykiem. Pan Jerzy Tyburski zaprosił nas na ekspozycję obrazów swojego uniwersyteckiego nauczyciela p. Jacka Wojciechowskiego i poplenerową wystawę uczniów PLSP w Zamościu (której to uczelni był uczniem)
- 3 lutego 2003r. poznaliśmy zamojskiego podróżnika p. Jana Wardacha, który objechał rowerem całą Europę, biegle włada wieloma językami i poznał wielu ciekawych ludzi, zaś jego podróże obfitowały w zaskakujące przeżycia i wspomnienia.
- dnia 27 stycznia 2003r. podczas wywiadu z pracownikiem Straży Miejskiej w Zamościu Wiesławem Gramatyką uzyskaliśmy wiele praktycznych i pouczających wskazówek jak unikać nieszczęść.
- podczas ferii 2003 Straż Miejska zorganizowała nam przejażdżki na koniach w parku miejskim
- odbyliśmy wycieczkę do Muzeum Ziemi Zamojskiej i przeprowadziliśmy rozmowę z p. Dorotą Łysiak na temat „Bogactwo nauki archeologii i eksponatow świadczących o bogactwie ziemi zamojskiej” a przez p. Jolantą Głąb-Późniak zostaliśmy zaproszeni na zajęcia praktyczne „Korale i ozdoby z modeliny”
- podczas lepienia i malowania balonu (z nazwą zespołu TMA i placówki MDK) otrzymaliśmy od p. Romana Bikowskiego dużo ciekawych wiadomości o zasadach aerodynamiki, budowania modelów latających i historii sztuki balonowej.
Uczestnicy TMA brali również udział w wielu konkursach odbywających się najczęściej podczas feryjnych spotkań zimowych.
- zewnętrzne np. „Wygraj sukces” — wyróżnienie Aleksandra Zwolan 12 maja 1999r.
- wewnętrzne jak „Piosenka jest dobra na wszystko” (2002) nagrody indywidualne: Paulina Pałaszewska, Tomasz Abdul, Katarzyna Przednowek, Agnieszka Wójcik, Agnieszka Kucner.
nagrody grupowe: I miejsce: Agnieszka Kucner, Paulina Pałaszewska, Agnieszka Wójcik; II miejsce: Agnieszka Kucner, Paulina Pałaszewska, Agnieszka Wójcik, Jolanta Jarmolińska; III miejsce: Katarzyna Przednowek, Ewa Bondyra, Jolanta Jarmolińska, Ada Pastuszak
b) recytatorskie:
Konkursów tych było zbyt wiele, zarówno tych zewnętrznych organizowanych przez wiele różnych placówek, jak i wewnętrznych organizowanych przez MDK na Kołłątaja 1, aby po tylu latach wymienić wszystkich laureatów i wyróżnionych. Warto jednak podać kilka zasługujących na uwagę nazwisk finalistów w konkursie recytatorskim im. B. Leśmiana:
- Krzysztof Kiryczuk
- Agnieszka Lebik
- Monika Mudrecka
- Monika Szafrańska
- Katarzyna Figura
- Iwona Prażak
- Paulina Pałaszewska
- Olga Dzierba
- Basia Szuwara
- Aleksandra Zwolan
- Kasia Figura
- Mieczysława Rusinek
- Renata Franczak
i wielu, wielu innych. W konkursach szkolnych Małgorzata Kozłowska corocznie (szkoła średnia) typowana jest jako finalistka.
c) inne konkursy:
- Humoru i satyry 2002 – Finaliści: Sylwia Kitka, Michał Skiba, Natalia Nieścior, Katarzyna Przednowek, Jolanta Jarmolińska.
- Twórczości własnej 2002
Grupa młodsza: I miejsce – Jolanta Jarmolińska, II miejsce – Agnieszka Kucner, III miejsce – Ewa Bartoszczyk i Katarzyna Przednowek, Nagroda specjalna – Tomasz Abdul
Grupa starsza: II miejsce Anna Gałka i Zbigniew Bober - „Rewia mody” połączona z zabawą taneczną podczas „Ferii zimowych 2003″ zmobilizowała uczestników do poszukiwania ciekawych strojów bajkowych i współczesnych (dzień I konkursu) oraz strojów futurystycznych (dzień II konkursu). Byli tu także finaliści z Teatru Młodego Aktora: Paulina Pałaszewska, Krystyna Jabłońska, Sylwia Kitka, Kamil Olszewski.
Grupa Teatru Młodego Aktora udzielała się również podczas organizacji imprez Młodzieżowego Domu Kultury i pomagała w prowadzeniu Konkursów organizowanych dla szkół miasta Zamościa i okolic, jak np. w XXV Konkursie Recytatorskim im. B. Leśmiana
Podczas I i II Konkursu Recytatorskiego Twórczości Religijnej „Moja Wiara — Moja Miłość” również pomocni byli przedstawiciele TMA: Agnieszka Kucner i Małgorzata Kozłowska, natomiast Marcin Kiełbasa został wybrany jako przedstawiciel młodzieży do pracy komisji konkursowej. Jako opiekun grupy zawsze mogłam liczyć na pomoc aktywnego zarządu grup TMA.
29 kwietnia 2003 roku odbył się III Zamojski Konkurs Recytatorski Twórczości Religijnej „Moja Wiara — Moja Miłość”. Tym razem poza pomocą w prowadzeniu konkursu (wspólnie ze mną zapowiadała Sylwia Franczak) udział w recytacjach wzięli: Katarzyna Konert, Renata Franczak i Sylwia Franczak. Wyróżnienie zdobyła Renata Franczak.
Ponadto, w inauguracji rozpoczętej przedmową dyr. MDK Andrzeja Szumowskiego uświęconej obecnością i wystąpieniem gościa honorowego ks. bpa diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej prof. Jana Śrutwy część artystyczną przygotowała grupa TMA wraz z zespołem muzycznym z MDK.
Montaż słowno muzyczny pt. „Słowo o Karolu Wojtyle” przygotowany został przez opiekuna grupy TMA (K. Różańska) a pieśni o tematyce religijnej z zespołem muzycznym przez K. Obsta. Grupa TMA została zaproszona przez ks. rektora Zdzisława Ciżmińskiego na występ w kościele św. Katarzyny z zamówieniem godzinnego programu z okazji 83. urodzin i 25. rocznicy pontyfikatu Ojca Świętego podczas uroczystości związanych z Tygodniem Różańca Rodzinnego.
Przygotowany scenariusz został zatytułowany „W hołdzie Ojcu Świętemu w 83. rocznicę urodzin i 25. rocznicę pontyfikatu”. Premiera odbyła się 17 maja 2003 r. o godz. 19:30.
Dnia 20 kwietnia 2004r. odbył się IV Zamojski Konkurs Twórczości Religijnej, w którym udział wzięli uczestnicy grupy TMA.
Z początkiem roku szkolnego 2004-2005 już we wrześniu Teatr Młodego Aktora przygotował na uroczystości Nawiedzenia Kopii Obrazu Najświętszej Maryi Panny w Zamościu montaż słowno-muzyczny o historii Cudownego Obrazu (zobacz relację).
Niecały rok później, 15 lutego 2005r. odbył się kolejny, V Zamojski Konkurs Twórczości Religijnej, pod honorowym patronatem ks. bp Jana Śrutwy.
W grudniu 2007 r. uczestnicy TMA wzięli udział w konkursie plastycznym „Projekt kartki Bożonarodzeniowej”. Spośród zgłoszonych 65 prac, nagrody uzyskały:
- Magdalena Gałek
- Aleksandra Martyniuk
- Aleksandra Pataj
- Iga Płaczkiewicz
- Marta Wnukowska
- Monika Wolska
19 grudnia 2007, w ramach Wigilii w ODK „Okrąglak” przedstawiliśmy występ „Jasełka” na podstawie tekstu „Betlejem Polskie” Lucjana Rydla, wraz ze śpiewaniem kolęd, recytacją wierszy, wspólnym kolędowaniem, łamaniem się opłatkiem, życzeniami i poczęstunkiem.
8 stycznia 2008 w MDK przy ul. Kamiennej odbył się IX Przegląd Kolęd i Jasełek — Zamość 2008, organizowany przez Komendę Hufca ZHP oraz MDK. Do konkursu zgłosiło się 16 zespołów z przedszkoli i szkół: podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych miasta Zamościa i regionu. Zespół TMA zdobył główną nagrodę: 3-dniowy wyjazd do Majdanu Sopockiego.
Ferie zimowe 2008 zrealizowane w ODK „Okrąglak” przebiegały bardzo atrakcyjnie z licznymi imprezami i konkursami, wycieczkami, spotkaniami z ciekawymi ludźmi, pogadankami o bezpieczeństwie.
23 stycznia 2008 w konkursie tanecznym „Krok po kroku” organizowanym w MDK, puchar za I miejsce w walcu angielskim zdobyli Monika Mroczek i Kuba Filipczuk, zaś w konkursie piosenki wyróżnienia otrzymały Joanna Waszak i Joanna Iwan.